MTDK 2025 témák / jelentkezés

#képzőművészet, #térművészet, #installációs_művészet (#tér_és_mozgás, #tér_és_fény, #tér_és_zene)
#fotóművészet, #médiaművészet, #konceptuális_művészet

KÉPZŐMŰVÉSZET - TÉRMŰVÉSZET – KONCEPTUÁLIS MŰVÉSZET – MÉDIAMŰVÉSZET

A Rajzi Tanszék témajavaslatai, alkotási és kutatási területei
Minden érdeklődést és egyéni témafelvetést is nyitottan várunk!
Információk és jelentkezés.

Általános kari információk a Művészeti és Tudományos Diákköri Konferenciáról:
Aktualitások és információk a kari honlapon: https://tdk.bme.hu/EPK
Útmutató (PDF): 

Általános tanszéki információk:
PAF - Pintér András Ferenc DLA és Sebestény Ferenc DLA
TDK Művészeti szekció tanszéki felelős
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Témákkal kapcsolatos tájékozódás:
A témát meghirdető oktatónál (elérhetőség: e-mail címek a tanszék honlapján, vagy a tanszéki TDK felelősön keresztül: PAF)

Előzetes jelentkezés:
Ha már van választott téma: Rövid (néhány mondatos) témaleírással vagy témamegjelöléssel valamint a témában illetékes választott konzulens megnevezésével a tanszéki TDK felelőshöz (PAF) eljuttatott e-maillel.
Ha még nincs téma, de érdekel a TDK: a tanszéki TDK felelőshöz (PAF) eljuttatott e-mailben jelzett szándék, érdeklődési kör vagy választott oktató alkotási/kutatási területe. Később online vagy személyes konzultáción segítjük a téma pontosítását.

TDK 17 21

2025 – A Rajzi és Formaismereti Tanszék oktatóinak saját kutatási és alkotói programjai, melyeket MTDK/TDK témának hirdetnek, s várják az érdeklődő hallgatók jelentkezését:

Balogh Emese, DLA:

  • Empátia az építészetben. Az empátia egy szemléletmód szerinti megközelítést jelent és a jelentősége már nem csak az orvostudomány előtt ismert, hanem más, az emberekkel közvetlenül, direkt vagy közvetetten, indirekt módon foglalkozó szakmák – mint az építészet – számára is. Az építészet minden korban az embereket szolgálja, nem öncélú. Sajátos jellege a mérnöki racionalitás és a művészi szabadság egyensúlyából következik. A mérnöki attitűd és az empátia látszólag egymásnak ellentmond, de az építészetben talán nem is e kettő viszonyában keresendő az empátia érvényesülése. Sokkal inkább a művészeti vonatkozásában, ami már sokkal alkalmasabb az emberi érzések kifejezésére és az azokra történő reflektálásra.
  • ’Az’ a forma. Az építészet a formakeresés művészete. Játék a formákkal, a formálással tudatosan vagy intuitív módon. De vajon miért inkább ’az’ a forma és nem másik?
  • Építészet – fény – zene. Avagy amikor az építészeti mű felcsendül. Építészet és a fény, építészet és a zene metaforikus viszonyának vizsgálata.

Nemes Gábor, PhD:

  • Balogh István "elfeledett" épületei. Balogh István - a Rajzi Tanszék- egykori vezetője - meghatározó építészeti grafikai és képzőművészeti tevékenysége mellett, építésztervezőként is kora Ybl díjjal kitüntetett, figyelemre méltó építész tervezője volt. Az ő építészeti munkásságát hivatott a kutatás megismerni.
  • "Költőnk és köre”. A közelmúlt magyarországi köztéri iró-költő emlékművei építészeti vonatkozásait, az emlékművekben jelen lévő építészeti elemeket vizsgálja a kutatás.
  • Pogány Móric építészeti grafikai munkássága. Pogány Móric a századelő nemcsak kiemelkedő jelentőségű építésze, de korának egyik legkiválóbb építészeti grafikusa is volt. A kutatás a Pogány rajzi munkásságának megismerésére irányul.
  • Vákár Tibor építészeti grafikai munkássága. Vákár Tibor a közelmúlt termékeny és jelentős alkotója, akinek szerteágazó építészeti grafikai munkássága a magyar építészeti rajz meghatározó metszete.

Portschy Szabolcs:

  • Virtuális tér- és formaalkotás (építészeti fotó / installáció / VR). Narratív tér-transzformáció: 'metatér', áthallások. Kísérleti vizuális tér. Forma-textúra-anyag(talanság). Kognitív tudatálapot térbeli vizuális kivetülése. Klausztrofília: kötött téri határok, tapintható határfelületek, bezártságélmény. Liminális terek, non-places.
  • Ember a térben (építészeti fotó / videó / animáció). Ember és az építészeti kontextus. Narratíva, interakció, vizuális történetmesélés. Az emberi test mint az architektúra kompozíciós eleme. Az építészeti környezetben megélt - illetve az azon keresztül kibontakozó - kultúra ill. szubkultúra, társadalmi ill. szociális jelenségek, átalakulások, társas viselkedés, identitás, emberi jelenlét, ill. hiány képi lenyomatai. Zeitgeist.
  • A zene architektúrája - a térben vizualizált zene (fotó / animáció / videó / installáció / intermédia). Áthallások a zene és építészet között. Absztrakció & interferencia; harmónia & disszonancia; tonalitás & atonalitás.

Pintér András Ferenc - PAF, DLA:

  • A képzőművészeti alkotás architektúrája; faktúra és matéria. Képzeljük el, hogy egy képzőművész gondolkodás- és látásmódjával állunk benne az építészeti tér ábrázolásának, megfogalmazásának, megértésének a problematikájában. A TDK Művészeti Szekcióhoz kapcsolódó alkotó és kutató munka a gesztusfestészet, azon belül is elsősorban a festészeti matériák és faktúrák viszonyrendszereinek a vizsgálatával foglalkozik. A téma elméleti kutatása mellett párhuzamosan a vizsgált területhez kapcsolódó alkotás / festmény, szobor, installáció, videómunka stb. / létrehozása javasolt.
  • Egyéni témajavaslatok.

    crowded

vlcsnap 2025 03 25 09h38m40s550


Répás Ferenc, DLA:

  • Tér és fény (Jován Endre munkája) 
    A tudatosan választott térkarakter és fényjelenség valós megtapasztalásakor, a teret határoló síkok lehetnek ortogonális, klinogonális, vagy rotogonális rendszerűek, megjelenésük szerint matt, transzparens, féltranszparens anyagúak. A hangsúly, a térérzetet befolyásoló fényjelenségek vizsgálatán van: szórtfény esetén a levegő perspektíva, az atmoszférikus, transzcendens hatás stb., míg direkt fény esetén, a különböző karakterű perforációkon keresztül bejutó fény, térré válását tapasztalhatjuk meg.
  • Architektonikus formálás (Tölgyesi Benedek munkája) 
    A forma, képi vagy téri megjelenítésének technikája lehet manuális vagy digitális, rajz vagy modell, de minden esetben alapkövetelmény az építészeti ábrázolásban elvárt esztétikai minőség. A vizuális gondolkodás logikáját és a vizuális nyelv működését megismerve jutunk el ahhoz az esztétikai természetű rendhez, mely a szépség és a geometria összefonódásával, az absztrakció ezer arcán keresztül jelenik meg munkáinkban.
  • Előzetes egyeztetés esetén egyéni témát is vállalok, ha az egybeesik a Tanszékünk által oktatott bármely művészeti, vagy tudományos területtel.

    Jovan Endre rajz6 2feladat 05 copy

    Tlgyesi Benedek Mrton 224124 assignsubmission file Tolgyesi Benedek Marton FK3 felevvegi beadas RF tomoritett Oldal 04 msolat


Sebestény Ferenc, DLA:

  • Tér és mozgás összefüggéseinek kutatása, alkotás a kinetikus térben. Tér és mozgás összefüggéseinek, építészeti vonatkozásainak, a térérzékelés mozgással kapcsolatos aspektusainak elméleti és kísérleti vizsgálata. E megközelítésben a mozgás egyik pillanatban a tér megismerésének és megélésének eszköze, a következőben a téralkotás inspirációja. Központi eleme a mozgás alapú térelemzési és térformálási szemlélet. Míg a mozgásban feltárulkozó tér a személyesség és mélyebb átélés élményét nyújtja, a mozgás inspirálta téralkotás épp a belülről átélt mozdulat tapasztalataiból (pszichés érzeteiből) építkezik.
  • Performatív tér. Az installációs és a színpadi tér. A kortárs színpad, mint térművészeti laboratórium. Térérzékelés, tértranszformáció és moduláció, világítás, szcenika. Elméleti és gyakorlati kérdések, alkotói megközelítések.

 

image.png

 

Tari Gábor, PhD:

  • A szín és zene összefüggésének vizsgálata, a Coloroid színrendszer téri modellezése. A szín és zene összefüggésének témája régóta foglalkoztatja a kutatókat, színnel foglalkoztató szakembereket, de minden alkotónak, tervezőnek fontos lehet, aki a színek harmóniájával dogozik. Eddig olyan válasz nem adatott a témára, ami a mai digitális színmérés eredményeit is figyelme veszi. (3.kép) Szívesen instruálok, konzultálok minden olyan festészeti tematikát, aminek köze van az építészeti gondolkodásmódhoz, határterület az építészet és képzőművészet között, a vizuális nyelvrendszerrel, a térélménnyel, a kép téri rétegződéseivel foglalkozik és a murális építészethez köthető festészeti műfajokat veszi célba.

Váli István Frigyes, DLA:

  • Falerone 2025 nyári művésztelep (előreláthatólag idén nem lesz művésztelep)
    Marche régió / Fermo megye / ValTenna - Tenna folyó völgyének építészeti, tájképi, stb. bebarangolása, megélése. A program az Adriai tenger és az Appeninek közötti útvonal építészeti, városépítészeti és tájélményének rögzítése és egy könyvben való bemutatása. A rajztábor során a városi ünnepségsorozatban is részt vesznek a művésztelepen résztvevők.
    www.faleroneartcolony.it
  • Fermo megye (I) téglaépítészetének mikro és makro formái
  • A Faleronei művésztelepen készített képzőművészeti alkotások, projektek
  • Tipográfia-grafika és építészet kapcsolata
  • Perforált konstrukciók, a fény használata az építészetben-képzőművészetben

 


A Rajzi és Formaismereti Tanszék élő tájékoztatója (személyes találkozó): 

2025. tervezés alatt...

Rajzi Tanszék, tanszéki előadó / témavezetők ismertetője, tanácsadás, beszélgetés

A TDK Művészeti szekció a meghirdetett (vagy saját) témákra is várja a jelentkezéseteket!

TDK Művészeti szekció Rajzi Tanszék:

PAF - Pintér András Ferenc DLA és Sebestény Ferenc DLA

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. és Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.


 

نمط محدد

نمط التخطيط

الألوان المعرفة مسبقاً

صورة خلفية