BMEEPRAA501
Kötelező tárgy: Építészmérnöki Kar Tervezői és Szerkezeti szakirány
2 kredit
tantárgyfelelős
Répás Ferenc DLA
tantárgy célja
A tárgy, az építészeti ábrázolás alapvető vizuális nyelvi elemeinek - a formával szorosan összefüggő, szín, textúra, anyag - kompozíciós kifejezési lehetőségeire tanítja a hallgatót. A kortárs építészeti formaalkotás lehetséges módjainak megtapasztalása a cél, akció makettek és digitális technikák keverésével.
_építészeti rajz
Valóság utáni n iránypontos rajz. Digitális kollázs, ortogonális építészeti grafika (helyszínrajz, homlokzat, alaprajz, metszet)
_tér és formakutatás
Szabad formálású akciómodellek / tömegkompozíciós gyakorlatok. Modellezés kreatív alkalmazása a tervezésben - arány, lépték, ritmus, anyag, plasztika vizsgálatok
_digitális kommunikáció
Digitális portfólió készítése, a félév anyagának digitális prezentációja. (modellfotók, rajzok, plakátszerű összerendezése, adott formátumban való feltöltése)
tantárgyi adatlap
Tantárgyi adatlap pdf-ben: katt ide
aktuális ütemterv: lásd a tárgy Moodle oldalán!
követelmények A tanórákon való részvétel a TVSZ-ben meghatározottak szerint kötelező, továbbá csak a félévközben leadott és a gyakorlatvezető által előosztályozott munkákra adható a félév végén osztályzat! Tehát a fenti tematika szerint részletezett feladatokat, a gyakorlatvezető tanárok tankörönként, a hallgatókkal személyesen értékelik (A,B,C,D), melyek a félév végéig javíthatók, befejezhetők. A gyakorlati jegyet, a gyakorlatvezető tanárokból álló bizottság határozza meg, a félév végén beadott digitális munkák minősége és mennyisége alapján. Pótlási lehetőség: a keddi tanórákon!
ajánlott szakirodalom
Dobó, Molnár, Peity, Répás: Valóság, Gondolat, Rajz /Építészeti grafika
Lásd a blokkoknál!
Blokkok
I. Architekton blokk (2-4. óra)
LETÖLTHETŐ ALAPKÉPEK:
https://drive.google.com/open?id=1Fm7j9_nuWZJppxsBPi7K-14eGhmuZHGh
Az architecton akciómodell feladat, egy adott képmű strukturális, formai jellemzőit megtartva, annak térbeli konstrukcióvá tételét célozza.A feladat megoldása során, túllépve az assemblage, azaz a plasztikus kép fogalmán, a kép térbe lépése kinyitja egy új dimenzió kapuját, így modellünk-a különböző nézőpontokból- más és más térbeli kompozíciót eredményez. Ekkorra átléptük a festészet határát, s a szobrászat, plasztika, építészet, azaz a térbeli művészetek közös gyökereihez jutottunk!
Beadás óra végén, az évfolyam közös értékelése közvetlen az óra után!
A kevésbé sikeres modellek,a fotós munkarész előtt javíthatók, a fotók készítéséhez, a hallgatók hozzák magukkal a modelleket illetve kép rögzítésére alkalmas digitális (vagy analóg) eszközöket! (mobiltelefon, fényképezőgép)
ajánlott oldalak
https://www.behance.net/gallery/4987005/2013-RAJZ5-ARCHITEKTON
II. Ortogonális építészeti grafika blokk 5-8. óra
Előadásokon ismertetjük a leggyakoribb CAD-es illetve pixelgrafikus módszereket, melyeket az önálló építészeti feladat kapcsán alkalmazni kell! Tervezendő egy egyszerű épület sarokátfordulása. Tektonika, anyagváltások, színek, nyílászáró arányok, árnyékolók, korlátok, stb. A munka alapja, a felhőmappából letölthető AC18-as 3D-s modell, melyet javasolt 3D-ben továbbfejleszteni, a saját építészeti elképzelésekkel! A 3D-s modellből kinyert, vagy manuálisan bevitt 2D-s rajzi alapok: 2db (sarkon átforduló) homlokzat, 1 db metszet, helyszínrajz.
ajánlott oldalak
https://architizer.com/blog/inspiration/collections/zean-macfarlane/
https://www.youtube.com/watch?v=u-b3gplgXvY
https://hu.pinterest.com/repasf/arch-graph/
https://visualizingarchitecture.com/photoshop-layer-management/
https://visualizingarchitecture.com/exterior-elevation-shadow-tweaking/
https://hu.pinterest.com/pin/210261876332806276/
https://www.youtube.com/watch?v=mszfxKLkT-U
https://www.youtube.com/watch?v=1XUZnIm4xGA&t=1157s
https://hu.pinterest.com/pin/531987774724934861/
https://hu.pinterest.com/pin/531987774724934885/
https://hu.pinterest.com/pin/488781365780216719/
III. Folding blokk - Experimentális tér- és formaalkotás 9-11. óra
"Hozzunk létre olyan formákat és tereket, amelyekben a hajtogatás elve működik forma- és rendteremtő erőként. Törekedjünk a vízszintes - függőleges rendszerből való kilépésre, hozzunk létre egy komplexebb struktúrát, de úgy, hogy az ne a káosz, hanem egy új típusú harmónia felé mutasson. A hajtogatás folyamatában a papír síkját úgy kell felfogjuk, mint egy téri feszültségmezőben lévő érzékeny membrán felületet, ami a tér belső rezdüléseire hullámzó, redőző mozgással rezonál." /Üveges Gábor/
Filozófiai oldalról a legerősebb inspirációs forrás lehet számunkra a kiemelkedő francia gondolkodó Gilles Deleuze fold koncepciója, amelynek kifejtésére a filozófus egy egész könyvet szentelt. “Deleuze fold koncepcióját egyszerűsítve úgy írhatjuk le, mint egy monumentális kísérletet arra, hogy egyszerűen mindent - a kozmoszt, az emberi lelket, a művészetet, a matematikát, sőt az organikus és anorganikus anyagot is - valami egyetemes és egyben végtelenül differenciált origami produktumaként, illetve processzusaként értelmezzen.” /Kunszt György/
- Bevezető előadás - akció makett papírból – meditatív tér (A/4 dipa)
- A vázlatszerű akció makett formai - téri tovább fejlesztése, kidolgozása. A/3-as méretben, anyagban, textúrában, színben való továbbgondolása. Tudatos végiggondolása annak, hogy a papír felület milyen vastagságú síkká válik majd a végső maketten, hogyan jut be a fény a testbe, milyen módon perforáljuk, vagy egészítjük ki plexivel, vagy más anyaggal, hogyan kezeljük a hajtogatott formát körülvevő teret.
- A választott vastagságú anyagból, vagy anyagokból a beadandó makett megépítése, különös figyelemmel a környező tér szintén hajtogatássál való formálására. Opcionális lehetőség a digitális továbbfejlesztés, a formai-téri elgondolás 3D-ben való tovább alakítása.
- A makett fotózása, a 3D-s verziókon való utómunka.
ajánlott oldalak
https://hu.pinterest.com/repasf/arch-mod/
https://hu.pinterest.com/search/pins/?q=folding%20architecture&rs=guide&term_meta[]=folding%7Ctyped&add_refine=architecture%7Cguide%7Cword%7C0
Répás Ferenc DLA – évfolyamfelelős